Çankırı Tuz Mağarası

Çankırı Tuz Mağarası

Yazar: Bilge Okunma Sayısı: 225 Yayınlanma Tarihi 05 Jan 2020 Yorum: 0

Çankırı Tuz Mağarası

Çankırı Merkezine 19 km. mesafede bulunan ve Hititler Döneminden beri işletildiği tahmin edilen tuz yatakları ülkemizin en büyük kaya tuzu rezervine sahiptir. Tuz elde etmek amacıyla açılan oyuklardan oluşan ve içerisinde kamyonların dolaştığı mağara görenleri adeta büyülemektedir. Yer yer tuzdan sarkıt ve dikitlerin bulunduğu mağarada üretilen kaya tuzu ilimizde bulunan tuz fabrikalarında işlenmekte ve ülke genelinde sofra ve sanayi tuzu olarak pazarlanmaktadır. 

   Halen özel sektör tarafından tuz üretimi yapılmakta olan  mağarada üretimi tamamlanmış galerilerin turizme kazandırılması amacıyla  çalışma başlatılmış ve galerilerin bir bölümü  Çankırı Valiliği'ne devredilerek  “Çankırı Kaya Tuzu Mağarasının Turizme Kazandırılması Projesi” hazırlanmıştır.

            İl Özel İdaresi tarafından gerçekleştirilecek projeye maddi destek sağlanabilmesi için (KUZKA) Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’na başvuruda bulunulmuştur. 2013 Yılı Bölge Altyapısının Geliştirilmesi (BAP) Mali Destek Programı kapsamında projemizin başarılı bulunması sonucunda Valiliğimiz ile Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı arasında 08 Ağustos 2014 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. 

 

Toplam bütçesi 2.835.000 TL olan ve 1.701.000 TL’si (%60) KUZKA tarafından karşılanacak proje  çerçevesinde mağarada heykel ve rölyeflerin yer alacağı galeriler, Yaran Kültürü Tanıtım Galerisi, Restoran, Kafeterya, Çok Amaçlı Toplantı Salonu, Çocuk Oyun Alanı, Fosil Müzesi, Mescit, Mağara içi ışık efekt sistemleri,  Dekoratif Tuz Havuzu, Spor Aktivite Alanı ile  astım, bronşit gibi akciğer rahatsızlıklarının tedavisine yönelik  Tuz Terapi Odaları yapılacak, böylelikle  mağara sağlık turizmi açısından önemli bir mekan haline getirilecektir. Proje 24 ay içinde tamamlanarak ilimiz turizmine kazandırılacaktır.


  2005 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından kaya tuzundan üretilen heykellerle, 2012 yılında Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi & TÜRKSOY ve Çankırı Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen etkinlikler çerçevesinde kaya tuzundan birebir ölçüde üretilen Orhun Abideleri mağarada sergilenmektedir. 

   Geçtiğimiz yıllarda mağarada Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Eski Dekanı Prof. Hüsamettin KOÇAN tarafından “Tuz Tadı” isimli bir Resim Sergisi açılmış, Piyano Sanatçısı Tuluyhan UĞURLU tarafından Piyano Resitali verilmiş, Ahilik Kültürü Haftası çerçevesinde Yaran Gösterileri gerçekleştirilmiştir.


   


   

Yorumlar
Yorum Yap