Tuzlamba ve Kaya Tuzu Konferansı

Tuzlamba ve Kaya Tuzu Konferansı

Yazar: Bilge Okunma Sayısı: 257 Yayınlanma Tarihi 05 Jan 2020 Yorum: 0

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay

'Tuzlamba ve Kaya Tuzu Konferansı'

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay Çankırı 100. Yıl Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Kaya Tuzu Konferansı"nda, dinleyicilerine kaya tuzu ile ilgili pek çok detaydan bahsetmiştir. Karatay, kaya tuzunun çok önemli bir mineral olduğunu ifade ederken konuşmasının devamında kaya tuzunun faydalarından bahsetmiştir.

Kaya tuzunun içerisinde zararlı hiçbir mineral barındırmadığı için insan sağlığına çok faydalı olduğunu ve insan ömrünü uzattığını söyledi. Kaya tuzunun insan vücudunun ihtiyacı olan 92 mineralden 84'ünü barındırdığına dikkati çeken Canan Karatay, şöyle devam etti:

"Kaya tuzu en önemli mineraldir, faydalıdır, sağlıklıdır. Kaya tuzu rafine olmamıştır. Hiçbir ek kimyasal içermez ve çevresel kirlenmenin etkisi yoktur. İnsan vücudunun ihtiyacı olan 92 mineralden 84'ünü doğal ve dengeli şekilde içermektedir. Kaya tuzunun içerdiği 84 mineralden en önemlileri arasında kalsiyum, demir, çinko, potasyum, magnezyum ve bakır sayılabilir."

Zeytin ve çam ağaçlarının yüzlerce yıl yaşayabilen türler olduğunu, bunların topraktan çok kayalardan aldığı tuzlardan beslendiğini aktaran Karatay, tuz içerisinde çok fazla faydalı mineral bulunduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Karatay, "Kaya tuzu, içerisinde zararlı hiçbir mineral barındırmadığı için insan sağlığına çok faydalıdır, insan ömrünü uzatır. Kaya tuzu hazmı kolaylaştırır, gaz gidericidir, mide yanmasını, gastriti, reflüyü önler. Vücudumuzdaki tuz dengesini sağlar. Kan dolaşımını uyarır ve düzenler. Kalbimiz, böbreklerimiz, ciğerlerimiz tuzla çalışır. Vücudumuzda biriken toksinlerin atılmasını sağlar. Kilo vermeye yardımcı olur, acıkmayı önler, tok tutar" ifadelerini kullandı.

Kaya tuzundan yapılan lambaların evlerde kullanılması gerektiğini dile getiren Canan Karatay, tuzun zararlı ışınları engellediğini de söyledi.

Kaya tuzunun doğal iyot içerdiğini ve katkı maddesi barındırmadığını vurgulayan Karatay, hastalarına kaya tuzu kullanmalarını önerdiğini, kaya tuzu mağarasının da astım tedavisinde kullanılabileceğini belirtti.

Prof. Dr. Canan Karatay'a katılımcıların soruları:

*Tuzlambası bulunduğu odanın havasını temizler mi ?

- Tabi ki lambalarımız böyle masaya koyduğumuz zaman oda havasını temizler''

*Kaya tuzunun boyu uzatıp uzatmayacağına sorusuna  

- Prof. Dr.Canan Karatay ''Tabiki uzatır. Çünkü mineraller, adalelerimiz, kemiklerimiz ve eklemlerimizin yapısı için çok önemlidir. Eksikliği boy kısalığı yapar.''

Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Prof. Dr. Karatay'a, konferansa katılımlarından dolayı kendilerine kaya tuzundan yapılmış lamba ile çeşitli hediyeler takdim edildi.


Yorumlar
Yorum Yap