İade & Değişim

İADE & DEĞİŞİM


İade talep etmek için, şu adımları izlemelisiniz:


1. Ürünümü kaç gün içinde iade edebilirim?

Herhangi bir sebep göstermeden,siparişlerinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilirsiniz.

 
2. İade/Arıza formunu doldurun

Lütfen satın aldığınız ürün ve bu ürüne ait bilgileri size ilettiğimiz iade/arıza formunda eksiksiz olarak doldurun. Ürünün kodu ve adının acıkça belirtildiğinden emin olun.

İade etmek istediğiniz ürünün kullanılmamış,ambalajı ve kendisi zarar görmemiş olması gerekmektedir.İade edeceğiniz siparişle birlikte, tarafınıza gönderilmiş hediye ürün varsa onlarında iade edilmesi gerekir.İade etmek istediğiniz ürün yada ürünleri orijinal ambalajı ve tüm aksesuarları ile birlikte iade etmeniz gerekir.Tek kullanımlık ürünler,sağlık ve kişisel bakım ürünleri,müşterinin kişisel istekleri doğrultusunda hazırlanan ürünler ve niteliği itibarıyla iade edilemeyecek muhtelif ürünler,iade alınmamaktadır.

İADE FORMU İÇİN TIKLAYINIZ

3. İade ettiğim ürüne ait bedelin iadesi kaç gün içinde yapılır? 

Ücret iadesi talep ettiğiniz ürünle ilgili tüm işlemler,ürününüz tarafımıza ulaştığı tarihten itibaren 7 gün içinde sonuçlandırılır.Ürün tarafımıza ulaştıktan sonra ilk olarak teknik inceleme birimimiz tarafından iade koşullarına uygunluğu kontrol edilir.İade süreci ile ilgili her türlü bilgilendirme sistemimize kayıtlı telefon numaralarınız ve e-posta hesaplarınız aracılığıyla tarafınıza yapılır.İade edilen tutarın hesabınıza yansıması bankalara göre farklılık gösterebilir.


4. İade edeceğim ürünlerin kargo ücretini kim ödeyecek?

İade edeceğiniz ürün yada ürünlerin ayıplı,hasarlı ya da kusurlu olması durumunda kargo ücreti tuzmarketi.com tarafından karşılanacaktır. Bahsi geçen durumların tespiti için kargonuz un teslim işlemi sırasında ürünü kontrol ediniz.İstenmeyen bir durumla karşılaşılması halinde kargo görevlisine hasar tespit tutanağı yazdırın.Yukarıda bahsi geçen durumlar dışında yapacağınız iade işlemlerine ait kargo ücreti müşteri tarafından karşılanacaktır.


5. İade edeceğim ürünü hangi kargo aracılığıyla göndermeliyim?

Ürünlerin iade işlemini anlaşmalı olduğumuz MNG kargo aracılığıyla yapabilirsiniz.Anlaşmalı kargo firmamız olan MNG kargo dışında yapacağınız gönderilerin iadesi kabul edilmemektedir.Böyle bir durumda sorumluluk müşteride olup,gönderi işlemine ilişkin tüm masraflar tüketicinin kendisine aittir.


6. Taksitli ödeme ile aldığım ürünün ücret iadesi nasıl yapılıyor?

Taksitli olarak almış olduğunuz ürünün iadesi halinde,ürün tutarının tamamı,tek seferde kartınıza iade edilir.Bankanız tarafından iadenizin geri ödemesi taksitli olarak yapılır.

7. Ürünü Gönderin


Lütfen ürünü tüm parçalarıyla ve size ilettiğimiz faturanın bir nüshasıyla tarafımıza iletin.


8. Kargo

İade ve değişim işlemleri için kargo adresimiz şu şekildedir:

Tuzmarketi-℅100 Doğal Çankırı Kaya Tuzu Lambası ve Tuz Ürünleri Toptan ve Perakende Satış

Çankırı Ankara Karayolu 3. km. ÇANKIRI


18000 Merkez